Katechézy Dobrého pastiera medzi nami:
Átrium v ZŠ sv. Augustína v Považskej Bystrici
Radi by sme Vám predstavili Átrium v Považskej Bystrici. Nachádza sa v Základnej škole sv. Augustína a sú tu zriadené dve átria – pre prvú úroveň vo veku 3- 6 rokov a pre druhú úroveň vo veku 6 – 9 rokov. Hlavným dôvodom vzniku átria bola túžba priblížiť deťom Božie slovo a prehĺbiť vzťah s Dobrým Pastierom. Na naše otázky nám odpovedali vedúce a asistentky z átria pre prvú aj druhú úroveň.
Ako vnímajú pôsobenie Átria vo Vašej farnosti ostatní veriaci?
Povedomie o práci s deťmi v átriu v našej farnosti pomaličky narastá. Ku koncu školského roka pravidelne pripravujeme stretnutie pre mamičky na rodičovskej dovolenke, na ktorom im približujeme našu prácu, následne dni otvorených dverí v átriu, a tiež možnosť pre dospelých vstúpiť do átria a zažiť si v ňom čas ticha, sústredenej práce, modlitby a katechézu – po tomto ich osobnom zážitku v átriu odchádzajú často hlboko vnútorne dotknutí.
Taktiež rodičom detí, ktoré navštevujú prvý ročník ZŠ predstavíme našu prácu s deťmi v átriu. Návšteva átria a „privoňanie“ k práci v ňom je často hlbokým zážitkom aj pre samotných rodičov.
Sme práve v období, kedy spolu s deťmi v átriu premýšľame nad tajomstvom Božieho kráľovstva. Ako deti reagujú na katechézy s podobenstvami o Božom kráľovstve a akým spôsobom sa prejavujú v ich práci?
Deti sa v podobenstvách učia hľadať tajomstvá a pravdy viery. Sami prichádzajú na to :“Čo tým chcel Pán Ježiš naučiť nás ľudí. A slovami malého dievčatka: “On nás učí spoznávať nové cez to, čo už vieme a čomu už rozumieme.“
Ako pretvárajú Katechézy Dobrého pastiera deti, ktoré ich navštevujú?
Najviac som si všimla zmenu u jedného chlapca, ktorý hovoril veľa a už hovorí málo; hovoril príliš nahlas a už hovorí pošepky; behal a už chodí pomaly; nevedel sa sústrediť a už zvládne aj celú katechézu, nekreslil a zrazu kreslí a jeho pár dlhých čiar mi popísal ako krajinu Izrael a pár krátkych a sústredených čiar mi predstavil ako Ježiša. A teda potvrdzuje, že vidíme len očami badateľné pretváranie, ale verím, že to je len špička ľadovca.
Spomínate si na nejaký zážitok z átria, ktorý sa dotkol Vášho srdca?
Veľmi sa ma dotklo, keď raz v átriu 6-ročné dievčatko odo mňa s veľkou túžbou pýtalo semienko horčičného stromu. Bola som zvedavá, načo ho chce použiť. A ono mi povedalo: „Zasadím si ho pred domov, a keď mi tam vyrastie veľký strom, budú na ňom hniezdiť Nebeské vtáky, nie také obyčajné vtáky, ale tie Nebeské!“
Pamätám si aj na chlapca, ktorý prišiel po dvoch týždňoch neprítomnosti opäť do átria, pri Biblii zašepkal sám od seba – „Ja som svetlo sveta!“ Zapamätal si dôležitú vec! Úžasné!
Na inom stretnutí sme sa detí spýtali po vete “Ježiš povedal……”, čo sme počuli a jeden chlapec povedal: “On hovorí!” To sa môjho srdca dotklo a ja si vravím: “Bože vďaka Ti, že mi tento chlapec pripomenul Tvoju dôležitú vlastnosť – že Ty si Boh, ktorý HOVORÍ!!!”
Starším deťom sa zasa pri podobenstve o nájomníkovi a vlkovi rozžiarili očká a vykríkli: “Ten Dobrý Pastier má ovečky strašne rád, keď sa postavil medzi nich a vlka.“
Pri podobenstve o perle zaznie detská veta: „Čo to musela byť za perla, keď sa kupec vzdal všetkých ostatných, aby získal tú jedinú!“
Majú Katechézy Dobrého pastiera presah do Vášho každodenného života?
Samozrejme, že ÁNO. Už to stretnutie s Božím slovom si nesieme v srdci celý týždeň. Napĺňa nás ten úžas a pokora malých detí, ktorá nás núti sa im aspoň trošíčku podobať.
Na vlastnej dcére som pocítila, ako jej Katechézy pomohli zotrvať na sv. omši, pozorovať miesto oltára a nie ľudí naokolo, upriamiť (až s nevysloviteľným sústredením) pohľad na gestá kňaza pri oltári, zrazu si začala pamätať aj rôzne slovné spojenia, ktoré potom vyslovovala. Kým nechodila na Katechézy bol pobyt na sv. omši len pár minútovou záležitosťou.
Ktorá katechéza je Vášmu srdcu najbližšia a prečo?
Podobenstvo o horčičnom zrnku. Keď som prvý krát uvidela to malilinké horčičné zrnko, aké rastie v Izraeli, bola som v nemom úžase. Veď je oveľa menšie než zrnko maku a má z neho vyrásť obrovský strom?! Nechcelo sa mi tomu veriť. Ale keď som dala vyklíčiť zopár týchto semienok a z nich po čase vyrástli maličké klíčne lístky, moja nevera musela ustúpiť. Rastlinky boli veľmi životaschopné, jednu z nich som presadila do záhradky a začalo sa tak veľké dobrodružstvo pozorovania sily a nádhery života vloženej do niečoho maličkého ako zrnko prachu. Náš horčičný strom nám rástol takmer pred očami, po polroku mal výšku viac ako tri metre, krásne zelené listy srdcovitého tvaru a na koncoch konárov žlté kvietky, z ktorých sa postupne stali maličké tobolky s množstvom horčičných semienok.
Ježiš hovorí: „Veru, hovorím vám: Ak budete mať vieru ako horčičné zrnko a poviete tomuto vrchu: “Prejdi odtiaľto ta!” – prejde. A nič vám nebude nemožné.” (Mt 17,20)
Máme radi aj podobenstvo o Dobrom Pastierovi, pripomína nám, že Boh chce mať s každým z nás osobný vzťah, že nás pozná do hĺbky a po mene. Je to veľmi dôležitá a osobná skúsenosť: hľadieť na seba ako na osobu milovanú Bohom. Nosíme ju v najintímnejšom a centrálnom mieste svojho vnútra. Musíme ju odhaliť a nanovo prežiť.
Ktorá je vaša obľúbená KDP kniha a prečo?
Je to kniha Náboženský potenciál dieťaťa vo veku 6 – 12 rokov. Táto kniha je nám veľmi nápomocná pri práci práve s touto vekovou skupinou.
V rámci odbornej prípravy sprevádzajúcich v átriu organizuje Občianske združenie Átrium Dobrého pastiera formačné stretnutia, ktoré sa konajú online formou pár krát za školský rok. V akých oblastiach vnímate prínos týchto stretnutí do vašej práce v átriu?
Stretnutia sú obohacujúce v tom, že sú prehĺbením našich príprav na prácu v átriu.
Aké sú plány a sny v rámci ďalšieho fungovania átria vo Vašom meste?
Túžime, aby čo najviac ľudí spoznalo dielo KDP a jeho veľký prínos pri budovaní živého vzťahu detí s Bohom. Služba v átriu je náročná a aj čas rodičov a ich detí je veľmi vzácny. Naše rýchle životné tempo nás chce presvedčiť, že niečo ďalšie, niečo viac by sme už nestíhali. A tak z hĺbky srdca prosím o dar od Pána; aby všetci zainteresovaní (katechéti, deti a rodičia) mali tú správnu – Ježišovu motiváciu pre čas trávený v átriu.
Chceme pokračovať a vydržať! Naším heslom je – “Sme na ceste!“
Čo by ste priali dielu KDP na Slovensku?
Byť horčičným zrnkom.
Átrium pre deti vo veku 3 až 6 rokov
Miesto: | ZŠ sv. Augustína, Považská Bystrica |
Rok vzniku: | 2019 |
Vedúci a asistenti: | Lenka Markovičová, Paulína Ferancová, Viera Dobrotková |
Počet detí: | 16 |
Počet skupiniek: | 2 |
Vekové rozhranie detí: | 3–6 |
Átrium pre deti vo veku 6 až 9 rokov
Miesto: | ZŠ sv. Augustína, Považská Bystrica |
Rok vzniku: | 2019 |
Vedúci a asistenti: | Eva Iliašová, Martina Romanová, Malgorzata Kalinčíková |
Počet detí: | 100 |
Počet skupiniek: | 10 |
Vekové rozhranie detí: | 6. – 9 r. |
Počet stretnutí za týždeň: | 10 |