Ako deti nadchnúť pre modlitbu?(1)

Bežnou súčasťou modlitebného života rodiny, hoci to znie na prvé počutie zvláštne, sú stôl a posteľ. Spoločné okamihy pri jedle za stolom alebo čas prípravy na spánok, sú zväčša chvíľami, v ktorých sa obraciame na Boha. Ďakujeme za pokrm, alebo rekapitulujeme končiaci sa deň. Rituál modlitby pred jedlom a spánkom je prirodzený aj pre najmenšie deti, a zároveň zabezpečuje, aby sa nezabúdalo na Božiu prítomnosť. Jednoduché zapálenie sviečky pred jedlom, modlitba vo forme piesne, či vyslovenie vďaky Bohu zaujme a poteší aj najmenšie dieťa. Malý krížik palcom na čelo dieťaťa – krstné znamenie, ktoré vyjadruje príslušnosť ku Kristovi, sa môže stať večerným požehnaním.

Tieto chvíle, však nie sú jediným vhodným časom na modlitbu. Malé deti priťahuje len tak byť s Bohom. Aby mohla byť táto ich túžba naplnená, je dobré nájsť v našej domácnosti tichšie miesto, kde na stretnutie s Bohom vytvoríme špeciálny priestor – modlitebný kútik. Pozvané sú do neho nielen deti, ale aj celá rodina. Vytvorte si spolu s deťmi takýto domáci modlitebný kútik, pozvite ich spolupracovať na priestore, v ktorom budete spolu počúvať Boží hlas. Väčšinu vecí na to nájdete doma. Čo k tomu teda konkrétne budete potrebovať?

 

 

Stôl
Pri výbere nábytku, ktorý použijete ako základ modlitebného kútika, hľadajte pevné, ale ľahko premiestniteľné kusy. Pre najmladšie dieťa budete potrebovať nízky stôl, ktorý nie je vyšší ako 35 až 40 cm. Nízky stôl umožní dieťaťu, aby si samo pripravilo priestor na modlitbu. Namiesto stola sa dá tiež použiť polička, či širší parapet okna.

Obrus
Pri Katechézach Dobrého pastiera v átriu sa ako prvý ukladá na stôl obrus v aktuálnej liturgickej farbe: fialový, biely, zelený či červený. Nechajte dieťa, aby vám doma pomohlo pri hľadaní vhodnej látky v týchto farbách. Môžete použiť utierky, šatky, dokonca aj obliečky na vankúše.

Sväté písmo
Sväté písmo má dôležité miesto v modlitebnom kútiku. V Katechézach Dobrého pastiera používame oficiálne vydanie Svätého písma, vyhýbame sa rôznym detským verziám. Môžete použiť aj malý vankúš ako podložku, tak vyjadríte vzácnosť Biblie, ktorá je predsa živým Božím Slovom.

 

Obrázky, ikony alebo socha
Malé deti sú priťahované krásou. Do kategórie krásna patrí aj umenie, ktoré sa nachádza v priestoroch našich domovov. Štúdie ukazujú, že stimulácia mozgu prostredníctvom hodnotného výtvarného umenia má intelektuálny prínos.
Obrázky, ikony alebo sochy do modlitebného kútika starostlivo vyberte tak, aby ich bolo skôr menej a neodpútavali pozornosť dieťaťa pri modlitbe.
Vhodné sú biblické obrazy Ježiša ako Dobrého pastiera, alebo Ježiša s deťmi, tiež obrazy blahoslavenej Matky alebo svätej Rodiny.
Ústrednou katechézou v átriu je podobenstvo o Dobrom pastierovi. Dieťa osobitne vníma Ježiša cez postavu Dobrého pastiera, ktorý miluje svoje ovečky, pozná každú z nich po mene a o každú sa špeciálne a s veľkou láskou stará. Ak máte doma malú sochu Dobrého pastiera, môžete ju dať do modlitebného kútika. Použiť môžete aj malú sochu Panny Márie s Dieťaťom.

Sviečka a podnos
V átriu počas modlitby a čítania Svätého písma, zapaľujeme sviečku ako symbol Ježišovho svetla, ktoré je vždy s nami a prežiaruje naše dni láskou. K modlitebnému kútiku si aj doma môžete položiť malý podnos so sviečkou, zhášadlom a nádobou na vyhoreté zápalky. Zápalky by mali byť vždy v uzavretej krabičke, prístupné iba rodičom alebo iným dospelým.

 

Modlitebné karty
Súčasťou modlitebného kútika v átriu sú aj modlitebné karty, ktoré si vyrábajú deti.
Menšie deti (3 – 6 rokov), ktoré ešte nevedia písať, si na papier vo veľkosti A5 obkresľujú jednoslovné modlitby a kartu dozdobujú kresbou.
Staršie deti (od 6 rokov), ktoré už vedia písať, si prepisujú časti biblických a liturgických textov, ktoré sa im páčia. Napísanú kartu si tiež ozdobujú.
Zapojte túto prácu rúk do rodinnej modlitebnej rutiny. Vyrobte si aj vy spolu s deťmi, modlitebné karty. Nejde o to, aby boli umelecky dokonalé, ale aby boli tvorené na oslavu Boha. Vyberte vždy jednu z nich a umiestnite ju na stojan do modlitebného kútika. Opäť pamätajte, že aj tu platí: menej je viac.

Deti vo veku 3 až 6 rokov môžu prepísať vami pripravené modlitebné karty s nasledujúcimi jednoduchými modlitbami:

 

  • Amen
  • Hosana
  • Aleluja

Deti, staršie ako 6 rokov, ktoré už vedia písať, môžu prepísať verše zo žalmov:

 

  • Pán je môj pastier, nič mi nechýba: pasie ma na zelených pašienkach. Vodí ma k tichým vodám, dušu mi osviežuje. Vodí ma po správnych chodníkoch verný svojmu menu. ” – Žalm 23,1-3
  • Naša pomoc v mene Pánovom, ktorý stvoril nebo i zem.” – Žalm 124,8
  • Svoj zrak upieram na vrchy: príde mi odtiaľ pomoc? Pomoc mi príde od Pána, ktorý stvoril nebo i zem.” – Žalm 121,1-2
  • Chráň ma ako zrenicu oka, skry ma v tôni svojich perutí” – Žalm 17,8
  • Hlasne som volal k Pánovi a on mi odpovedal zo svojho svätého vrchu.” – Žalm 3,5
  • Milostivý a milosrdný je Pán, zhovievavý a veľmi láskavý.” Žalm 145,8
  • Zdravas’, milosti plná, Pán s tebou.” – Lukáš 1,28
  • Velebí moja duša Pána a môj duch jasá v Bohu mojom Spasiteľovi” – Lukáš 1,46-47

Malý vankúš 
Do modlitebného kútika môžete dať aj malý vankúš, na ktorý sa dieťa pohodlne usadí.

 

Nemáte doma priestor na takýto modlitebný kútik, alebo vám chýbajú predmety? Nebojte sa byť pri hľadaní vhodného priestoru kreatívni. Dôležité je, aby to bol tichší kút vášho obydlia. Z predmetov vám stačí sviečka, Sväté písmo, malý kríž alebo obrázok Ježiša či Panny Márie. Kríž i obrázky môžete zhotoviť a nakresliť spolu s deťmi.

 

Veríme, že detstvo je obdobím tichej radosti z Boha a jedinečným časom, kedy deti vedia len tak spočinúť v Božej prítomnosti. Čas vedome strávený v Božej prítomnosti ich napĺňa radosťou a pokojom. “Deti majú mimoriadnu schopnosť modliť sa, pokiaľ ide o trvanie, spontánnosť a dôstojnosť prejavu,” hovorí Sofia Cavalletti, spoluautorka Katechéz Dobrého pastiera. Pozývame vás vytvoriť miesto vhodné na modlitbu detí i celej rodiny, miesto kde sa tajomstvo Boha bude stretávať s tajomstvom dieťaťa. Domáci modlitebný kútik sa môže stať miestom na stíšenie a rozhovor s Bohom aj pre nás dospelých. Tento priestor môže poslúžiť ako miesto, kam sa utiahneme, ak potrebujeme chvíľu ticha na upokojenie sa, najmä v týchto časoch, keď je celá rodina neustále doma. Môže sa tak stať miestom, kde sa s tajomstvom Boha stretnete i vy.

PS: Potešíme sa, ak sa s nami podelíte o fotky vašich modlitebných kútikov prostredníctvom Facebooku alebo e-mailu.

Ako nadchnúť deti pre modlitbu? (2)
Povzbudenie pre vedúcich a asistentov v átriách
Prečítajte si
Zamyslenie – Dobro
Drahí priatelia z komunity katechéz Dobrého pastiera, v týchto časoch,…