Skutočné čaro Vianoc

Žasnúci „príchod“ (lat. adventus) je asi najlepšie vystihujúce pomenovanie obdobia adventu u nás s deťmi, ktoré už roky zažívame, keď si spolu čítame Sväté písmo. Mesiášske proroctvá, ktoré prepájajú deťom Starý zákon s Novým zákonom, hovoria kde, komu a kto sa narodí.

Mladšie deti radi skúmajú mapu a uvedomujú si, že to miesto je „tak blízko pri nás“. Staršie deti sa pýtajú, kedy už opäť príde „obdivuhodný Radca“, či „Knieža pokoja“ (porov. Iz 9,5). Ich nekonečné otázky a úprimné modlitby ma vracajú k podstate Vianoc. K  úžasu nad tým, že Boh sa znížil k nám, aby nám dal seba v podobe dieťaťa, ktoré je darom. Darom mne, tebe, celému svetu. Darom, ktorý nie každý príjme, nie každý ho otvorí. Darom, ktorý ja vnímam v každej hviezde, piesni, dobrej vôli, pokoji. Ponúka nádej, radosť i silu. Istotu toho, že aj keď´zbalíme celú krásu vianočných ozdôb opäť do škatúľ, On je ten, ktorý dáva všetko a je stále tu. Nielen pre mňa, ale aj pre teba. Ostáva s nami. Tu. Stále. Skutočné čaro Vianoc. Dobrý Pastier, ktorý na nás dohliada.

Stíšenie je veľmi krásnou časťou katechézy v átriu. Otázky na rozjímanie pomáhajú dieťaťu prehlbovať moment žasnutia ako aj učiť sa rozjímať nad vecami počutými. Odpovedá si samo v sebe.

A tak si aj ja tieto dni hľadám chvíle stíšenia a tvorím svoje odpovede…
Mám pre neho miesto? Mám nejaký kút pre môjho Spasiteľa? Hľadám ho stále a znova? Som pokorný ako boli pastieri? Mám múdrosť mudrcov od východu? Prišiel by som v tú noc? Šiel by som hľadať Svetlo? Mám naozaj pre neho miesto vo svojom srdci?

Martina Peniaková, Átrium Bratislava – Lamač

Staňte sa aj vy súčasťou nášho príbehu a pomôžte nám otvárať deťom dvere k Bohu. Podporte dielo Katechéz Dobrého pastiera

Dve inšpirácie na vianočné slávenie v rodine – Vianoce v rodine
KDP medzi nami: Átrium vo farnosti Svätého Mikuláša na Sliači
Prečítajte si

Z dôvodu čerpania dovolenky budeme nové objednávky vybavovať až po 16.6.2024. Ďakujeme za pochopenie.